Lielbērze

 

VSAC "Zemgale" filiāle "Lielbērze" 
"Lielbērze",
Lielbērze,
Auru pag.,
Dobeles nov.,
LV-3701
Tālrunis 63724670, 63724671
Fakss 63724672
e-pasts: lielberze@vsaczemgale.gov.lv 

 

VSAC „Zemgale” filiāle „Lielbērze” atrodas Bērzes upes ielokā 4 km attālumā no Dobeles braucot Saldus virzienā pa Jelgavas – Saldus šoseju. Satiksme no Dobeles autoostas.

VSAC „Zemgale” filiāle „Lielbērze” ir ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcija, kas sniedz pakalpojumus personām ar smagiem garīga rakstura traucējumiem no 18. gadu vecuma, pirmās un otrās grupas invalīdiem.
Kādreiz Sociālais aprūpes centrs ,,Īle” atrodās vecā muižas ēkā Īles pagastā Dobeles rajonā., 20 kilometru attālumā no Dobeles pilsētas.

1923. gadā Īles muižas ēku piešķīra plaušu slimību speciālistam, ārstam Ludvigam Kalniņam sanatorijas ierīkošanai. 1929. gadā Īles muižas ēku nodeva Tuberkulozes Apkarošanas Biedrībai, tur bija paredzēts izveidot tuberkulozes sanatoriju. No 1930. gada līdz 1931. gadam Īles pils tika pielāgota sanatorijas vajadzībām. Sākoties padomju laikam, 1940. gadā tika dots rīkojums Īles pili pārrakstīt Veselības veicināšanas biedrībai, tādēļ 1942. gadā Īles sanatorija ir Veselības departaments pakļautībā.

Sākot ar 1945. gadu līdz 1976. gadam muižā ievietota tuberkulozes sanatorija ,,Īle”. Sākot no 1976. gada sanatorija pārtop par slimnīcu, kurā ārstē hroniska alkoholisma slimniekus un narkomānus. Ar 1992. gadu slimnīca tika reorganizēta par Sociālās un psiholoģiskās rehabilitācijas centru,, Īle”, 2002. gada 30. janvārī tika reorganizēts par Specializēto valsts sociālās aprūpes centru ,, Īle” un 2004. gada augustā Īles muiža tiek pārdēvēta par Sociālo aprūpes centru ,, Īle”.

Pamatojoties uz Labklājības ministijas rīkojumu par 33 sociālās aprūpes centru reorganizēšanu ar 2010. gada 1. janvāri ir izveidots Valsts sociālās aprūpes centrs (VSAC) „Zemgale” un Sociālās aprūpes centrs “Īle” pārtop par VSAC “Zemgale” filiāli „Īle”. Kopš 2010. gada 1. aprīļa jaunā mājvieta filiālei „Īle” ir Lielbērzē, Dobeles novada Auru pagastā,  bijušās Tuberkolozes slimnīcas Lielbērze ēkās.

Valsts sociālās aprūpes centrs „Zemgale” 2014.gada 10.novebrī izdevis jaunu reglamentu, kura būtiskākā izmaiņa ir tā, ka centra filiālei „Īle” mainīts nosaukums uz „Lielbērze”, kas atvieglo atpazīstamību un nerada pārpratumus sabiedrībā, jo filiāles nosaukums atbilst tās atrašanās vietas administratīvajai vietai – Dobeles novads, ciems Lielbērze.

Ārstniecības iestāde Lielbērzē sākta veidot 1935. gadā, kad Rīgas pilsētas aizgādības valde nopirka no ģenerāļa Kārļa Goppera par izciliem nopelniem viņam piešķirto  grāfa Fitinghofa muižu un zemi Lielbērzē, lai iekārtotu tur nespējnieku sanatoriju tuberkolozes slimniekiem.Vecajā mājā bija izvietotas palātas ar 60 gultām. Jaunā māja par ārstniecības korpusu izveidota tikai pēc kara. Kantora māja kādreiz piederējusi kādam Bīnfeldam, un ap to bijis uzcelts augsts žogs. Ap 1939. gadu slimnieks Tīmanis mirdams novēlējis sanatorijai savu lauku māju Bērzē. Tā samainīta ar Bīnfelda īpašumu, iegūstot sanatorijai tagadējo kantora ēku.

 


Pasākumu kalendārs


  • Izvēlētajā datumā nav neviena pasākuma.

Karte