Jaunumi

Veselības inspekcija apsekojusi divus sociālās aprūpes centrus; tajos klienti

 
29. decembris, 2016
 

Rīga, 19.marts, LETA. Divos valsts sociālās aprūpes centros (VSAC) pacientus neindē, pārējos gan vēl neesam pabijuši, šodien Saeimas Sociālās drošības apakškomisijas sēdē sacīja Latvijas Psihiatru asociācijas (LPA) prezidents Elmārs Tērauds.

 

Rīga, 19.marts, LETA. Divos valsts sociālās aprūpes centros (VSAC) pacientus neindē, pārējos gan vēl neesam pabijuši, šodien Saeimas Sociālās drošības apakškomisijas sēdē sacīja Latvijas Psihiatru asociācijas (LPA) prezidents Elmārs Tērauds.

Kā iepriekš vēstīts, pēc viesošanās vairākos VSAC pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem tiesībsargs Juris Jansons secinājis, ka centros klienti daudzos gadījumos saņem lielas un nepamatotas zāļu devas, tādējādi tiek ķīmiski ierobežoti. Lai noskaidrotu, vai tiesībsarga konstatētais atbilst patiesībai, Veselības inspekcija ir sākusi pārbaudes vairākos VSAC.

LPA prezidents ir viens no pārbaudēs iesaistītajiem ekspertiem. Viņš šodien deputātiem sacīja, ka divos centros Veselības inspekcijas komanda jau ir pabijusi un tajos centru klienti "indēti netiek". Kad psihiatrs izpauda šo informāciju, viņš aicināja neizdarīt secinājumus par visiem VSAC un uzsvēra, ka pārbaudes ilgs vēl vismaz trīs mēnešus.

Neskaidrības medicīniskās dokumentācijas kārtībā divos apmeklētajos centros gan esot, tomēr pie tā, viņaprāt, daļēji vainojamas neskaidrības likumdošanā, kas VSAC nedod ārstniecības iestādes statusu.

Tāpat divos apsekotajos VSAC novērots ļoti vājš ārstnieciskā personāla sastāvs - trūkst psihiatru un kvalificēta ārstniecības personāla, sacīja Tērauds. Psihiatrs arī sacīja, ka tiesībsarga pārmetums par regulāru analīžu trūkumu tiem VSAC klientiem, kuri lieto klozapīnu - medikamentu, kas retos gadījumos var izraisīt potenciāli fatālu balto asins šūnu trūkumu un radīt letālu iznākumu -, ir patiess. "Paldies Dievam, ka šīs smagās blaknes ir gauži retas," piebilda Tērauds.

Vienlaikus, komentējot tiesībsarga sniegtās rekomendācijas VSAC centru klientu dzīves apstākļu uzlabošanai, Tērauds sacīja, ka dažas no tām ir ļoti ideālistiskas un nav īstenojamas tik ātri, kā to vēlas Jansons, - divu līdz trīs gadu laikā. Viena no šādām idejām Tērauda ieskatā ir VSAC slēgšana un ļoti ātra VSAC klientu atgriešana sabiedrībā. Tērauds paskaidroja savu viedokli, minot piemēru, ka no VSAC "Rīga" filiāles "Baldone" teju desmit gadu laikā caur alternatīvo sociālās aprūpes formu - pusceļa māju - sabiedrībā atgriezušies vien deviņi jaunieši no 200. Līdzīgi - no VSAC "Kurzeme" šādā ceļā sabiedrībā piecu gadu laikā atgriezušies vien aptuveni 29 cilvēki.

Kā ziņots, Veselības ministrija (VM) līdz aprīļa beigām plāno sagatavot grozījumus noteikumos par ārstniecības iestāžu medicīniskās un uzskaites dokumentācijas lietvedības kārtību, tajos paredzot kārtību, kādā dokumentācija tiek veikta VSAC.

Publicēta: 19.03.2013 18:36

Kristīne Miļūna, LETA