enu_diena_jelgava_6

4. aprīlī Junior Achievement karjeras izglītības programmas “Ēnu diena” ietvaros jaunieši no dažādām Latvijas skolām ēnoja Valsts sociālās aprūpes centra “Zemgale” (turpmāk VSAC “Zemgale”) ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojuma nodrošināšanas speciālistus.

VSAC “Zemgale” “Ēnu dienā” piedalās otro gadu pēc kārtas. Pieprasītākās profesijas ēnošanai 2024.gadā bija psihologs, mākslas terapeiti un otro gadu populārākā profesija par kuru izrāda interesi vairums jauniešu ir fizioterapeits.

VSAC “Zemgale” “Ēnu dienai” pieteica vairāk nekā 58 vakances, astoņās Centra struktūrvienībās un administrācijā. Jauniešiem bija izvēle ēnot vairāk nekā 25 dažādu profesiju pārstāvjus un to darba specifiku ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojuma nodrošināšanā.

VSAC “Zemgale” “Ēnu dienā” uzņēma 39 skolēnus.

Dalība “Ēnu dienā” VSAC “Zemgale” ir nozīmīga, ne tikai, lai iepazīstinātu jauniešus ar profesiju pārstāvjiem, bet arī veicinātu sabiedrības padziļinātāku izpratni par Valsts sociālo aprūpes centru darbību un jomas specifiku, kā arī veicināt kontaktu ar iedzīvotājiem, mazinot sabiedrībā valdošos stereotipus.

Plašāk pārstāvētas profesijas “Ēnu dienā” 2024. gadā : 

  • Psihologs – 12 ēnas
  • Fizioterapeits – 8 ēnas
  • Mākslas terapeiti - vizuālajā mākslas un mūzikas novirzienā  - 8 ēnas
  • Interešu pulciņa audzinātāji – 4 ēnas
  • Vecākā medicīnas māsa – 4 ēnas
  • Masieris – 2 ēnas
  • Frizieris, sociālais darbinieks, sociālais rehabilitētājs, vecākais aprūpētājs pa vienai ēnai.
enu_diena_2024

“Ēnu dienas” 2024. gada pasākumi struktūrvienībās tika atklāti ar prezentāciju par VSAC “Zemgale” īsumā izstāstot svarīgāko un interesantāko par Latvijā lielāko Valsts sociālās aprūpes centru.

Katrs no VSAC “Zemgale” darbiniekiem rūpīgi gatavojās, plānojot “Ēnu dienas” programmu, maksimāli iesaistot jauniešus praktiskā darbībā un dažādu uzdevumu veikšanā, lai pēc iespējas tuvāk izprastu konkrēto profesiju.

“Ēnu dienās” 2024. gadā jauniešiem ēnojot friziera profesiju, bija iespēja ielūkoties profesionāla friziera darba ikdienā, veidojot, gan matu, gan vīriešu bārdas griezumus, kā arī jaunietim tika dota iespēja izmēģināt sevi praktiskā darbībā mazgājot un ieveidojot frizūru iedzīvotājam.

Ēnojot masiera profesiju, jaunieši mācījās dažādas masēšanas tehnikas, tai skaitā arī teipošanu, un apguva pašmasāžas pamatus.

Ēnojot mākslas terapeitus, jaunieši novēroja vienu no mākslas terapijas sesijām, mūzikas vai vizuālās mākslas, atkarībā no tā, uz kuru mākslas terapeita ēnošanu pieteicās. Mākslas terapeitu ēnotājiem bija iespēja sajust un izmēģināt mākslas terapijā izmantojamos materiālus, instrumentus un tehnikas izmēģinot tās individuālā mākslas terapijas seansā.

Fizioterapeitu ēnotājiem 80% ēnu diena noritēja praktiski, veicot dalību grupu vingrošanas nodarbībā, apgūstot slinga terapijas iekārtu, darbošanos pāros ar stiepšanās vingrinājumu izpildi, kinezioloģiskās teipošanas nodarbībā, kā arī reālas fizioterapijas nodarbības vērošana darbā ar iedzīvotājiem.

Psihologa ēnotāji uzzināja par psihologa darba metodēm un spēlēm, kuras pielieto dažādu situāciju un emociju šķetināšanā darbā ar iedzīvotājiem, izzināja stresa pārvarēšanas stratēģijas, izspēlēja emociju spēli, un pildīja loģiskās domāšanas uzdevumu.

Savukārt, ēnojot vispārējo medicīnas māsu, jaunieši piedalījās ikdienas vingrošanas nodarbībā kopā ar iedzīvotājiem, vēroja medikamentu izdali filiāles iedzīvotājiem un novēroja asinsspiediena mērīšanu filiāles iedzīvotājiem.

Sociālais darbinieks ar ēnotājiem devās iepazīt  iedzīvotājus no katra aprūpes līmeņa, lai veicinātu izpratni par sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas plānu izstrādi, kontroli.

Vecākais aprūpētājs ar ēnotāju piedalījās ikdienas aprūpes procesos, kur jaunietis varēja novērot kā notiek iedzīvotāja aprūpe palīdzot gan apģērbties, gan saklāt gultu, un piedāvāt pastaigas iespējas.

Foto atskats par Ēnu dienām filiālēs