3.oktobrī norisinājās VSAC “Zemgale” organizētā domnīca ar nopietnu un pārdomu rosinošu tēmu “Paliatīvā aprūpe institūcijā. Sadzirdēt, saprast, cienīt.”
Ar video uzrunu domnīcu atklāja reanimatologs Pēteris Kļava, kurš sniedza informatīvu atbalstu sociālajā jomā strādājošajiem - viņu atbildīgajā, grūtajā, bet svētajā darbā spēt saredzēt cilvēka būtību. Domnīcas dalībniekiem - vairāk nekā 110 VSAC “Zemgale” darbiniekiem, dakteris Kļava novēlēja atbalstīt katram sevi caur izpratni, ka mēs visi esam mūžīgi – mūsu būtība, gars, patība. Spēt saredzēt to sevī un cilvēkos, kuriem mēs kalpojam, jo tas ir rīks, kā noturēt motivāciju un kvalitāti mūsu ikdienas rūpēs, savu uzrunu noslēdzot ar pateicības vārdiem par darbu, ko veic VSAC “Zemgale” sociālās jomas speciālisti!
Domnīcas laikā izskanēja daudz pavisam īstu dzīves situāciju un stāstu, kas nevienu klātesošo neatstāja vienaldzīgu.
Ar stāstiem, kas pieredzēti profesionālajā darbā, dalījās VSAC “Zemgale” direktors Kristaps Keišs, rosinot pārdomas par rīcību, emocijām un to, ko cilvēks piedzīvo, pirmo reizi sastopoties ar situāciju, kad piederīgajiem jāpaziņo par viņu mīļā cilvēka “aiziešanu”. Kā šajā situācijā rīkoties profesionāli?
Paliatīvās aprūpes tēma tika izskatīta no dažādiem aspektiem, pateicoties augsti kvalificētiem un zinošiem lektoriem.
- Bezpeļņas organizācijas sociālā uzņēmuma SIA Hospiss māja pārstāve - virsmāsa Tatjana Jirgensone ar lekciju “Cilvēku tiesības uz cieņpilnu nāvi.” stāstīja par sociālā uzņēmuma misiju, aicinot ieklausīties cilvēkā un viņa vēlmēs līdz pēdējam viņa elpas vilcienam. Ieklausīties, ko vēlas viņš, atbalstīt viņa vēlmes un būt blakus.
- Bc.theol.,Mg.paed., Honor Dr Div ., kalpojošs tradicionālo anglikāņu priesteris Ints Danielsons ar lekciju “Attieksme kā vērtību pamats paliatīvajā aprūpē.” atgādināja par visa pamatu – mīlestību! Dalījās savā pieredzē, ikdienas darbā saskaroties ar nāvi, uzsverot, ka vienlīdz svarīgi atbalstīt gan aizgājēju, gan sērojošos piederīgos.
- RAKUS Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs Dr.prof. Vilnis Sosārs iedziļinājās šobrīd aktualizētajā tēmā par Eitanāziju un Medicīniski asistēto pašnāvību lekcijā “Bioētika paliatīvajā aprūpē.”, prezentējot Eiropas statistikas datus un pārsteidzošos gadījumus pasaules vēsturē.
- Vērtīgas atziņas un pārdomas raisīja Dr.iur., MD, LU vadošā pētniece Solvita Olsena lekcijā “Cilvēku ar ierobežotu lemtspēju aizsardzības principi.” izklāstot pētījuma laikā iegūtos datus un daloties ar ieteikumiem, kā panākt, lai ikviens cilvēks, arī ar garīga rakstura traucējumiem, saglabātu lemtspēju un nezaudētu iespēju izteikt savu viedokli arī tad, ja viņš nespēj uztvert informāciju. Ar piemēriem sniedza apziņu, ka gandrīz ikviens cilvēks, arī ar smagu diagnozi, spēj izdarīt izvēli un paust viedokli, ja vien tiek atrasts pareizais, viņa uztverei atbilstošs informācijas pasniegšanas veids.
- Samariešu apvienības mobilās paliatīvās aprūpes komandas veselības aprūpes daļas vadītāja, Mg.sc.sal., Bc SD/soc.paed. Rita Rindža lekcijā “Pacients ar garīga rakstura traucējumiem paliatīvajā aprūpē. Izaicinājumi un riski personālam.” apkopoja biežāk sastopamās grūtības komunikācijas procesā gan ar paliatīvajā aprūpē esošo cilvēku, gan ar viņa tuviniekiem un piedāvāja reālos risinājumus šo grūtību pārvarēšanā, uzsverot multidisciplinārās komandas nozīmību paliatīvās aprūpes pakalpojuma nodrošināšanā.
- Vispārējās aprūpes māsa, sociālā rehabilitētāja, Essity Latvia SIA īstermiņa un ilgtermiņa aprūpes jomas eksperte Kristīne Čakstiņa prezentējot lekciju “Kvalitatīvu higiēnas un specializēto pārtikas izstrādājumu nozīme paliatīvās aprūpes pakalpojuma sniegšanā.” dalījās ar pieredzi darbā medicīnas un sociālās rehabilitācijas jomā un to, cik būtisku lomu spēlē kvalitatīvu higiēnas preču izvēle darbā ar paliatīvajā aprūpē esošajiem cilvēkiem.
Domnīcas dalībnieki, organizatoru komanda un lektori šī semināra laikā guva vērtīgas atziņas, pārdomas, kārtīgu motivācijas devu un iedvesmu turpmākajam darbam. Darbam sarežģītajā, bet tik nozīmīgajā un svētīgajā darba jomā mūsu sabiedrībā – sociālajā jomā!