Jaunumi
Domnīca "Paliatīvā aprūpe institūcijā. Sadzirdēt, saprast, cienīt."

Visam ir sākums un noslēgums. Arī Cilvēka dzīvi iezīmē šie divi būtiskākie brīži. Ja cilvēka piedzimšanu mēs redzam kā svētu un gaišu brīdi, tad cilvēka dzīves beigas mēs uztveram kā sāpju un sēru pilnu laiku. Taču arī cilvēka “aiziešanai” piemīt savs svētums un gaišums.

Lai aktualizētu paliatīvās aprūpes pakalpojuma tēmu un aplūkotu to no dažādiem aspektiem, Valsts sociālās aprūpes centrs “Zemgale” sadarbībā ar Essity Latvia šī gada 3.oktobrī organizē semināru/domnīcu “Paliatīvā aprūpe institūcijā. Sadzirdēt, saprast, cienīt.”

Domnīcas pamatideja saistās ar sensitīvu un dziļi personisku tēmu katra cilvēka dzīvē - tās noslēdzošo etapu smagas slimības rezultātā un to, kā šajā laika posmā iesaistītajiem būt cieņpilniem, saprotošiem un klātesošiem. Domnīcas mērķis ir, neiedziļinoties teorētisko zināšanu labirintos, veicināt izpratni un rosināt uz diskusiju, daloties praktiskajā pieredzē kā veidot vidi, kurā katrs paliatīvās aprūpes saņēmējs un viņa ģimenes locekļi/piederīgie jūtas atbalstīti un saprasti. Domnīcas laikā tiks apspriesti dažādi psihosociālie, filosofiskie, medicīniskie un tiesiskie aspekti, kas saistīti ar paliatīvās aprūpes/hospisa nodrošināšanu, jo īpaši ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās. Īpaša uzmanība tiks pievērsta tam, kā veicama cilvēka cienīga aprūpe, respektējot viņa vēlmes, neatkarību, vajadzības un intereses, vienlaikus nodrošinot nepieciešamo medicīnisko, aprūpes un emocionālo atbalstu. Kopā tiks meklēti veidi, kā līdzsvarot profesionālu pieeju ar empātiju un iejūtību, lai veidotu apstākļus, kur cieņa un sapratne ir pamatvērtības šajā sarežģītajā, dzīvi noslēdzošajā posmā.

Tā kā Valsts sociālās aprūpes centra “Zemgale” viena no ilgtermiņa darbības prioritātēm ir cilvēkresursu attīstība, nodrošinot saviem darbiniekiem gan pieredzes apmaiņu braucienus, gan dažāda līmeņa izglītības iespējas (kursi, semināri, studiju iespējas), domnīcā piedalīties aicināti Valsts sociālā aprūpes centra “Zemgale” dažādu līmeņu un struktūrvienību sociālā darba speciālisti, lai paplašinātu zināšanas par paliatīvās aprūpes pakalpojumu un gūtu vērtīgu informāciju turpmākajam profesionālajam darbam.

Ar teorētiskām zināšanām un pieredzi dalīsies augsti kvalificētas un Latvijas sociālajā jomā zināmas personības, savas jomas profesionāļi:

  • RAKUS Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs Dr.prof. Vilnis Sosārs;
  • Samariešu apvienības mobilā paliatīvās aprūpes komandas veselības aprūpes daļas vadītāja, Mg.sc.sal., Bc SD/soc.paed. Rita Rindža;
  • Kalpojošs tradicionālo anglikāņu priesteris Bc.theol.,Mg.paed., Honor Dr Div ., Ints Danielsons;
  • Dr.iur., MD, LU vadošā pētniece Solvita Olsena1;
  • Bezpeļņas organizācijas sociālā uzņēmuma SIA Hospiss māja pārstāve - virsmāsa Tatjana Jirgensone;
  • Essity pārstāve Kristīne Čakstiņa.

 

1. Lekcija balstīta uz projekta “Cilvēktiesībās balstīta pieeja pacientu ar garīga rakstura traucējumiem un ierobežotu lemtspēju ārstēšanā: tiesiskā, ētiskā un klīniskā perspektīva" veiktajiem pētījumiem, Lzp-2020/1-0397